ویرا واکسن شایا

درباره شرکت ویراواکسن شایا

شرکت ویرا واکسن شایا در سال 1395 با حضور متخصصین باتجربه در زمینه تولید واکسن تاسیس گردیده است. هدف اصلی مجموعه، پیوستن به سازمان جهانی OIE به منظور کنترل و ریشه کنی بسیاری از بیماری های دامی در ایران، خاورمیانه و جهان می باشد. در سال 1397 این شرکت موفق به اخذ موافقت اصولی ساخت واکسن های دامی، پروانه تولید واکسن PPR و گواهی فروش آزاد محصول PPR از سازمان دامپزشکی کشور شده است. شرکت ویرا واکسن شایا دارای ظرفیت تولید سالانه 240 میلیون دز واکسن با کیفیت بالا می باشد. در حال حاضر واکسن طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ویرا-پست®) برای بز و گوسفند و واکسن اکتیما به عنوان محصول جدید (ویرا-اکتی وکس®) برای گوسفند تولید می شود.

واکسن طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR)

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که با عنوان "طاعون بزی" نیز شناخته می شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیر بسیار بالا می باشد که نشخوار کنندگان کوچک و شترها را درگیر می کند. علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می گردد. عامل بیماری موربیلی ویروس از خانواده پارامیکسوویریده می باشد. بیماری PPR جزء فهرست بیماری های مهم در سازمان جهانی دام (OIE) می باشد و کشورها موظف هستند که در صورت وقوع، بیماری را به این سازمان گزارش نمایند. ترشحات مختلف بدن دام مانند ترشحات چشم، بینی، دهان و مدفوع آبکی حاوی مقدار زیادی موربیلی ویروس هستند. انتقال ویروس به شکل ریزقطره های عفونی در هنگام عطسه، سرفه و استنشناق هوای آلوده توسط دام های سالم و همچنین تماس بین دام بیمار و سالم مهمترین راه انتقال این بیماری است. وجود ترشحات و تراوشات عفونی در محل زندگی دام مانند آبشخورها، آخورها و بستر نیز میتواند یکی از راههای انتقال بیماری باشد اما موربیلی ویروس ها به مدت طولانی نمی تواند در بیرون از بدن میزبان زنده بمانند. همه گیری PPR بر اساس کنترل جابه جایی حیوانات، دفع صحیح لاشه و استفاده از واکسن قابل کنترل می باشد. موثرترین روش برای کنترل بیماری واکسیناسیون می باشد که باید در مناطق اندمیک قبل از شروع فصول بارانی به صورت سالیانه تکرار شود. واکسن ویرا پست® با ورود شرکت ویرا واکسن شایا به عرصه تولید واکسن های دامی و اتکاء به نیروی جوان و متخصص داخلی و همچنین با استفاده از امکانات موجود در داخل کشور، این شرکت توانسته است مطابق با نیاز کشور در سال 1398 تولید واکسن PPR با نام تجاری "ویراپست" را آغاز کرده و کشور را از واردات این واکسن بی نیاز سازد. واکسن "ویرا پست" شرکت ویرا واکسن شایا حاوی سویه واکسینال Nigeria75/1 محصول شرکت CIRAD فرانسه می باشد که از طریق 75 پاساژ موفقیت آمیز تخفیف حدت یافته است. واکسن به صورت لیوفیلیزه و در جعبه های 15 ویالی ارائه می گردد. هر ویال رقیق شده با یک میلی لیتر حلال برابر با 100 دوز واکسن می باشد. نحوه انتشار و انتقال بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک: ترشحات مختلف بدن دام مانند ترشحات چشم، بینی، دهان و مدفوع آبکی حاوی مقدار زیادی از ویروس این بیماری هستند. انتقال ویروس به شکل ریزقطره های عفونی در هنگام عطسه، سرفه و استنشناق هوای آلوده توسط دام های سالم و همچنین تماس بین دام بیمار و سالم مهمترین راه انتقال این بیماری است. وجود ترشحات و تراوشات عفونی در محل زندگی دام مانند آبشخورها، آخورها و بستر نیز میتواند یکی از راههای انتقال بیماری باشد اما ذکر این نکته ضروری است که این ویروس به مدت طولانی نمی تواند در بیرون از بدن میزبان زنده بماند. در مکان هایی که امکان تماس نزدیک دام های آلوده با دام های سالم وجود دارد مانند میادین دامی که دامها از مناطق مختلف برای فروش به آنجا آورده میشوند. در مکان های دیگری چون محل پرواربندی دام نیز امکان انتقال و انتشار بیماری وجود دارد. کنترل و پیشگیری بیماری وابسته به قرنطینه و واکسیناسیون دامها در جمعیت های با خطر ابتلای بالا انجام می شود. با ورود شرکت ویرا واکسن شایا به عرصه تولید واکسن های دامی و اتکاء به نیروی جوان و متخصص داخلی و همچنین با استفاده از امکانات موجود در داخل کشور، این شرکت توانسته است مطابق با نیاز کشور در سال 1398 تواید واکسن PPR را آغاز کرده و کشور را از واردات این واکسن بی نیاز سازد.

واکسن اکتیما

بیماری اکتیمای مسری (Contagious Ecthyma) اکتیمای مسری یک بیماری ویروسی پوستی با قابلیت انتقال بالا و همچنین قابل انتقال از حیوان به انسان می باشد و معمولا گوسفندها و بزها را درگیر می کند. در اثر این بیماری زخم های پوستی دردناکی اغلب در ناحیه دهان و پوزه دام ایجاد شده که باعث آنوروکسی و گرسنگی می شود. به دنبال این بیماری، عفونت های باکتریایی ثانویه ممکن است اتفاق افتند و در موارد نادر بیماری به اندام های داخلی بدن نیز پیشروی کند و منجر به مرگ شود که در این صورت از نظر اقتصادی خسارات سنگینی به دامپرور وارد می کند. بیماری اکتیمای مسری از طریق آلودگی با ویروس Orf از جنس پاراپاکس ویروس ها و زیرخانواده کوردوپاکس ویرینه و خانواده پاکس ویریده ایجاد می شود. ویروس Orf از طریق تماس مستقیم با زخم و جراحت های روی پوست منتقل می شود و در زخم های خشک باقی مانده در محیط نیز به مدت چند سال پایدار و فعال باقی می ماند. واکسن اکتیمای مسری، ویروس زنده تخفیف حدت یافته Orf است که از طریق پاساژهای سریالی ویروس وحشی روی سلول های پرایمری Lamb Testis حاصل می شود و سوسپانسیون ویروسی مطابق روش های استاندارد به صورت لیوفیلیزه در ویال های واکسن ارائه می شود، میزان دوز ایمنی در 1 میلی لیتر ویال واکسن 104.5 TCID50 می باشد. مطابق بروشور واکسن با حلال رقیق می شود و به وسیله اپلیکاتور از طریق خراش روی قسمت نازک پوست پای گوسفند یا بز تلقیح می شود. در هنگام ضرورت و به منظور ضدعفونی کردن محیط از ویروس Orf می توان در نظر داشت که سدیم هیپوکلریت و ضدعفونی کننده های بر پایه دو آمونیوم چهارظرفیتی در برابر ویروس Orf موثر هستند. اما اتانول برای از بین بردن ویروس Orf موثر نیست. دترجنت ها، آلکالی ها، گلوتاآلدهید از جمله ضدعفونی کننده هایی هستند که برای از بین بردن پاکس ویروس ها پیشنهاد شده است. همچنین این ویروس در دمای 56 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه غیرفعال می شود. برنامه واکسیناسیون: توصیه می شود برای دام های باردار، 6 تا 8 هفته قبل از زایمان واکسیناسیون انجام نشود. بره ها و بزغاله ها در هفته اول تولد واکسینه شوند. واکسیناسیون برای گوسفندها و بزها باید سالانه تکرار شود. شرکت ویرا واکسن شایا با تیمی متخصص و جوان این افتخار را دارد برای اولین بار یکی از نیازهای اساسی صنعت دامپروری کشور را به تولید ملی رساند که در همین راستا از وابستگی به واردات این محصول و خروج میلیاردها ریال ارز، جلوگیری به عمل می آید.

آدرس دفتر مرکزی

کرج چهار راه گلزار
ساختمان نیک واحد 5
تلفن: 34607818-9826+
ایمیل: info@viravaccine.com
وبسایت: http://www.viravaccine.com

بالا